Ajalugu

Jalgpall Elvas

Elvas on mängitud jalgpalli aastast 1930. Elvas tegutses spordiklubi Raju. Maha peeti sõpruskohtumisi Tartu klubiga Olümpiaga ning ka sõpruskohtumisi tol ajal Elvas puhanud jalgpallihuvilistega. Aastatel 1959-1964 rajati Elvasse Elva linnastaadion ja põhispordialaks muutus kergejõustik. 1975-1992 peeti Elva staadionil erineva tasemega jalgpallivõistlusi, millest populaarsemad olid rajoonisisesed meistrivõistlused ja Elva Keskkoolis korraldavad klassidevahelised turniirid. Uue tõuke sai jalgpalli areng Elvas 1994. aastal, mil jalgpalli edasiviimise võttis enda südameasjaks ja kohustuseks Ville Sonn. Samal aastal novembrikuus registreeris ta ametlikult Elva jalgpalliklubi ja koondas enda ümber 20 noort jalgpalli huvilist. Kõik see toimus ainult Ville Sonni enda initsiatiivil. 1995-1996 mängis meeskond erinevatel sise- ja välisturniiridel. 1994-1997 hakkas Elva linnameeskond mängima neljanas liigas. Väljasõidumängud toimusid tänu meestele ja nende initsiatiivil otsitud transpordi abil. 1998. aastast ei ole Elva linnameeskond ametlikult ühelgi turniiril osalenud.


Jalgpalliklubi FC Elva asutamine

Jalgpalliklubi FC Elva asutati kuupäeval 08.08.2000 kui klubi asutajad Are Altraja ja Margus Ivask Peedumäel saunalaval. Tol ajal eksisteeris Meistriliiga klubi Viljandi JK Tuleviku meeskond, mis nimetati ümber FC Elvaks ning asuti looma FC Elvat kui klubi. Esimeseks peatreeneriks oli Aivar Lillevere. Noorte treenerina ja klubi ülesehitajana alustas Urmas Kirs ning peagi liitus klubiga ka Veiko Haan. Alguses tulid jalgpallitreenerid Viljandist ja Tallinnast. 2001. aastal oli klubi nimekirja registreerinud 225 poissi. Treeneriteks olid Jaanus Reitel, Margus Ivask ja Urmas Kirs. Esimene kohtumine peeti just 2011. aastal vs FC Pärnu Tervis, kust võeti 1:0 võit. 2002. aastal mängis meie esindusmeeskond Esiliigas. Klubiga liitus 2 noortetreenerit (Ahti Paltser ja Gunnar Pastak) ning Veiko Haani panus treenerina veelgi suurenes. 2002. aastal hakkasime koostööd Elva Linnavalitsusega rajame kunstmuruväljakut. Klubis tegutses ka Marek Naaris, kes alustas tööd tegevjuhina.

FC Elva 2004-2015

Aastal 2004 korraldasime esimest korda jalgpalliturniiri Elva Cup. Aastal 2007 toimus esimene saaliturniir FC Elva Indoor Cup. Vahepeal olid klubiga liitunud ka Laur Nurme, Hannes Jennsen ja Kristjan Moorast. Aastal 2009 avasime esimese tüdrukute trennigrupi ning samal aastal osalesid tüdrukud ka esimest korda turniiril. Esimesest tüdrukute treeningust võttis osa 16 tüdrukut. Aastal 2009 liitus klubiga treener Andrus Meinart ning varustusejuhina alustas tööd Eneli Õigus. Erinevate ürituste ja füüsiliste treeningute parandamisega hakkas tegelema kehakultuuri erialal õppiv Priit Pärnpuu.


FC Elva esindusmeeskond alustas aastal 2011 mängimist III Liiga Lõuna grupis. Grupis võeti tugev võit (53 punkti, 16 võitu, 5 viiki, 1 kaotus). Aastal 2011 liitusid klubiga Andres Bõkarev ja Taavi Aasmäe. Klubi trennid toimusid Elvas, Nõos, Rõngus, Pukas, Paluperas ja Rannus, Puhjas ja Otepääl. 


Aastal 2012 jätkati mängimist II Liiga S/W alagrupis, kus jõuti 4. kohale (50 punkti, 15 võitu, 6 viiki, 6 kaotust). 2013. aastal jõuti Esiliiga B-sse kus õnnetuti 10 võistkonna hulgas jõuda kuuendale kohale (46 punkti, 13 võitu, 7 viiki, 16 kaotust). Järgmine hooaeg korrati liigas sama kohta peatreener Kaido Koppli juhendamisel (seni oli peatreeneriks olnud Marek Naaris). 2015. aastal tõusti tabelis 2 kohta (54 punkti, 15 võitu, 6 viiki, 14 kaotust) ning järgmisel aastal saadi Esiliiga B-s juba 2. koht, mis tähendas seda, et ootas Esiliiga. Peatreeneriks sai Veiko Haan, kes jätkab tänase päevani.


Uued sammud fännide töös, väljakute arenemisel, treenerite juurdekasv

Aastaks 2016 oli klubis 575 liiget, nende hulgas ka juhid, treenerid, mängijad, vabatahtlikud ja tantsutüdrukud. Täiskasvanuid oli klubi nimekirjas 75 ja noori 500.  Esindusmeeskond alustas mängimist Esiliigas. 2016 septembrikuus hakkas  järjest tugevamalt pead tõstma fännikultuur. Tekkis fännirühmitus 6. Sektor. Aastal 2017 liitus klubiga treener Marie Pau ning valmis meie kunstmuruväljak Nike Arena Elva. Koostöös Elva Linna ja Sportlandiga vahetasime ära Sportland Arbimäe miniarena kunstmurukatte. 2018. aastal liitus klubiga Rain Suits. Avasime uue trennigrupi naisharrastajatele. 2019. aastal liitus klubiga Ardo Värä, Romet Pastak, Markus Lokk ja Laura Pau. 2019. aastal pävisime aasta Euroopa parima rahvajalgpalli klubi (Best Grassroots Club) valimisel pronksiväärse autasu.
Aastal 2020 jõudis meie juurde tööle Lisett Pavelson, kes alustas treenerina, kuid hiljem jätkas klubis erinevate projektide juures osalisena. 

Aastal 2021 juulikuus sai FC Elva uueks tegevjuhiks Marie Pau. Treenerite tiimiga liitusid naistreener Leili Eek ja taasliitus Kristjan Moorast. Väljaku haldajana asus tööle Hanno Kurvits. Elva valla kaasava eelarve abil soetasime LED ekraani, mida saame kasutada nii FC Elva kodumängudel kui ka spordiüritustel info edastamiseks. Soetasime Kubota kogujaga muruniiduki, et Elva Linnastaadioni niitmine ja hooldus viia uuele tasemele. Alustasime UEFA Playmaker projektis osalemist. Kolisime enda kontori Kirde 2a aadressilt Elva Postimajja aadressile Puiestee 1, Elva.

2022. aastal liitus FC Elva esindusmeeskonnaga taas meie kasvandik Karl Tammeorg, varasemalt laenul olnud Devid Lehter ning uued tulijad Andre Paju ja Artur Laks. Meie neli naismängijat (Leili Eek, Eliise Uibo, Katariina Uibo, Kaisa Liina Keps) asusid mängima Naiste Meistriliigas vastavalt Viljandi JK Tuleviku ja Suure-Jaani ÜN-is ning Põlva FC Lootose naiskondades.