Klubi treenerid osalesid KÜSKi projekti raames õppereisil Inglismaal

Foto: Marek Naaris / Tottenham Hotspuri akadeemias vasakult Kaido Koppel, Kristjan Moorast, Jürgen Kuresoo, Veiko Haan, Andrus Meinart ja Laur Nurme

KÜSKi toetatud projekti "FC Elva arenguhüpe" raames viibisid kaheksa treenerit 10.-15. novembrini Tottenham Hotspuri ja Liverpool FC akadeemiate juures. Viimase akadeemia esindusvõistkonnas mängib ka Ragnar Klavan, kes noorena FC Elva esinduse eest väljakule jooksnud. Kahjuks meie meestel Ragnariga kohtuda ei õnnestunud, kuna mees viibis samal ajal koondisega Belgias. 

Mängijate individuaalne arendamine Tottenham Hotspuris ehk "Disneylandis"

Esimesel kahel päeval külastasid meie treenerid Tottenham Hotspuri akadeemiat. Kohtusime akadeemia juhi Dean Rastrickiga, mängijate arengutee eest vastutava Gary Broadhurstiga ja U23 võistkonna treeneri Matt Wellsiga, kes andsid põhjaliku ülevaate keskuse ülesehitusest ning mängijate arendamise põhimõtetest akadeemias. Lisaks saime jälgida U23 treeningut ja teisel päeval U18 võistkonna liigamängu Reading FC vastu.

"Tegemist on ühe Inglismaa parima akadeemiaga, kus arendatakse väga häid mängijaid keda jagub Tottenhami esindusvõistkonnale ja ka teistele klubidele Inglismaa profiliigades. Kui Inglismaa Premium League´is mängivate inglaste akadeemia kasvandike osakaal on 27%, siis Tottenhami esindusvõistkond koosneb ligi 65% oma kasvandikest, kes skauditud peamiselt Londonist. Akadeemia efektiivsust näitab ka fakt, et eelmisel hooajal teeniti enda kasvatatud mängijate müügist 40 miljonit naela tulu. Mängijate individuaalsel arendamisel keskendutakse ainult tugevustele ja positsioonipõhisete oskuste arendamisele." võttis Tottenhami külastuse kokku Naaris

Foto: Marek Naaris / Hetk Tottenham Hotspur U81 vs Reading FC U18 liigamängust

Tottenham Hotspuri akadeemia väljakud täiusliku murukattega ja selle ümbruses tehtud haljastus ka väga kaunis ja detailideni läbimõeldud, ise nad kutsuvad seda kohta "Disneylandiks". Akadeemia on ühendatud esindusvõistkonna treeningkeskusega, nii et sööklas õnnestub noortel köögi kaudu näha oma iidoleid. Kohapeal töötab 54 treenerit, 50 muruhooldajat-aedniku ja alla 50 adminstratiivtöötaja.

Liverpooli akadeemia tagasihoidlikum kui Tottenhamil, aga arendamise põhimõtted väga sarnased

Neljandal ja viiendal päeval külastasime Liverpooli akadeemiat, mis asub 300 000 elanikuga tõelises jalgpallilinnas. Linn, kus on alguse saanud maailmakuulus bänd The Beatles on tõeline kultuurimeka ja jalgpallikants. Pea iga inimene on seotud jalgpalliga, kes toetab Liverpooli (punast) ja kes Evertoni (sinist). Mitmed inimesed tänaval uurisid meie rahvuse asemel: "Kas toetad punast või sinist?"

Esimesel Liverpooli akadeemia külastuspäeval saime osa kolme klubi noortevõistkondade miniturniirist. Osa võtsid Liverpool FC, Newcastle United ja Blackburn Rovers. Kõik vanuseklassid mängisid omavahel korra. Nägime kohe, et Liverpooli akadeemiasse ei ole sattunud nii palju talente kui 12 miljoniga elanikuga Londoni klubil. Liverpool asub piirkonnas, kus nende värbamispiirkonnas on palju rohkem tippklubisid ja kõigest 6 miljonit elaniku. Konkurentideks on sellised hiiud nagu Manchester United, Manchester City ja Everton.

Foto: Marek Naaris / Liverpooli akadeemia sisehall, kus päev varem tegi treeningutega algust ka Ragnar Klavani poeg.

Teisel Liverpooli akadeemia päeval kohtusime keskuse juhiga, kes pikalt olnud ka Inglismaa jalgpalliliidu treenerite koolitaja. Ligi kahetunnise loengu sisuks oli sarnaselt Tottenhamile mängijate individuaale ja positsioonide põhine arendamine. Väravavahte, kaitsjad, poolkaitsjaid-ründajaid arendatakse eraldi gruppides, kus tegeletakse just nende oskustega, mis sellele positsioonile vajalikud. Sarnaselt Tottenhamiga keskendutakse mängija tugevuste oskuste arendamisele, mis aitavad tippu jõuda ja teenida profileping.

Saime reisilt väga vähe pildi ja videomaterjali, mõlemas akadeemias oli see rangelt loengutes keelatud. See andis aimu, et päris kõike ei soovita oma konkurentidele jagada ja iga organisatsioon peaks leidma endale sobiva tee tippmängijate arendamiseks. Vaatamata sellele said FC Elva treenerid väga palju kogemusi ja visiooni juurde, kuidas klubi mängijate arendamine uuele tasemele viia.

Õppereisil osalesid Marek Naaris, Veiko Haan, Kristjan Moorast, Kaido Koppel, Jürgen Kuresoo, Laur Nurme, Andrus Meinart ja delegatsiooni juht Dzintars Kazaks.

KÜSK projekt „Jalgpalliklubi FC Elva arenguhüpe“ (projekt nr AH16-74-PK)